Формування Православної церкви України: юридичний аналіз та прогноз розвитку ситуації

Головні тези:

  • У січні Парламент та Верховний суд завершили формування нормативно-правової бази для захисту і заохочення громад, які вирішать змінити церковну юрисдикцію і долучитися до Помісної церкви.
  • Створення юридичних бар’єрів для парафій УПЦ Московського патріархату, Інтронізація Епіфанія та приближення виборів будуть спонукати громади до переходу під юрисдикцію автокефальної ПЦУ.
  • Станом на кінець січня 2019 року, із понад 12 тисяч парафій УПЦ Московського патріархату під юрисдикцію до ПЦУ перейшло лише близько 140 парафій (в основному на Західній і центральній Україні).
  • Священики УПЦ Московського патріархату говорять прихожанам про гоніння на церкву, кінець світу, страшний суд, готуються до функціонування церкви за межами юридичного поля (без електрики, газу, банківських рахунків тощо).

Юридичний бекграунд

17 січня Верховна рада України ухвалила закон, який встановлює і регламентує порядок зміни релігійними громадами канонічної підлеглості.

Ми вважаємо, що цей закон стане одним із головних драйверів, який пришвидшить перехід громад із юрисдикції т.зв. Московського патріархату в лоно новоствореної Православної церкви України. Даний закон, як і прогнозували експерти «Дому демократії», перенесе проблеми вирішення церковної юрисдикції виключно на місцевий рівень – на рівень церковних громад і парафій.

Незважаючи на погрози Кремля та проросійських політичних сил, процес переходу громад відбувається добровільно, без насильства і кровопролиття. В регіонах не зафіксовано жодного випадку зіткнення чи конфронтації між мешканцями громади чи церковними адміністраціями.

Закон передбачає, що будь яка релігійна громада, може змінити свою канонічну підлеглість шляхом прийняття відповідного рішення загальними зборами членів даної громади (не менш як 2/3 членів), без погодження з вище стоячими церковними ієрархами. Після прийняття рішення про перехід, за релігійною громадою залишаться право власності на все майно та речові права, що знаходиться у її розпорядженні. Важливим елементом є те, що закон забороняє здійснювати будь яке відчуження майна громади в період між прийняттям рішення про зміну канонічної підлеглості і до завершення всіх реєстраційних процедур.

Таким чином, церква лоно якої покидає релігійна громада, не матиме жодних важелів (примусова зміна церковних служителів, відчуження приміщення та церковного майна) для тиску на членів що прийняли рішення про вихід. Члени релігійної громади, що не підтримали рішення більшості про перехід, законом отримали право на створення нової громади. Хоча на практиці, не виключається і почергове служіння священиків ПЦУ та Російської церкви в культових спорудах (зокрема в Лаврах і ключових монастирях). Про такий розвиток ситуації неодноразово говорив Філарет та Епіфаній.

В цей же час, вступило в силу рішення Верховного суду України, яким підтримано право релігійної громади, змінювати канонічну підлеглість незважаючи на заборону керівництва церкви членом якої вони були. Суд постановив, що навіть за умови часткового або повного фінансування релігійної громади з боку церкви, членства та інших тривалих зав’язків, вона може в будь який момент прийняти рішення про перехід до складу іншої церкви. Дане рішення є остаточним та оскарженню не підлягає, що означає можливе подальше його використання під час розгляду у інших подібних судових справах.

 

Як відбувається процес об’єднання на практиці?

Із жовтня 2018 по кінець січня 2019 року під юрисдикцію Православної церкви України перейшло лише близько 140 релігійних громад. Фактично, щодня в громадах відбуваються збори і приймається рішення про зміну юрисдикції. Тому цей процес є постійним і динамічним.

Процес переходу громад можна відслідковувати за допомогою інтерактивного ресурсу на Google map (тут лінк чи скрін фото).

Як бачимо, найбільш активно процес відбувається в Західній і Центральній Україні.

Пришвидшити процедуру переходу, може необхідність скликання загальних зборів членів релігійних громад, для проведення реєстраційних дій пов’язаних з зміною статуту та назви. Президент Петро Порошенко наполягає, на відкритому проведенні зборів членів громад, погрожуючи кримінальною відповідальністю тим, хто проведене фіктивні збори та/або підробить підписи членів. У більшості випадків, процес зміни юрисдикції в громадах ініціює місцева влада від БПП (голови ОТГ, депутати, старости тощо).

Особливий контроль над цим процесом здійснює СБУ, МВС та місцева влада. На всіх зборах, як правило, присутні співробітники силових структур.

Передбачається, що частина релігійних громад УПЦ МП, під час зборів замість питання зміни назви і тривалого юридичного процесу, приймуть рішення про перехід до ПЦУ.

На виконання нових положень закону «Про свободу совісті та релігійні організації», Міністерство культури України, провело релігієзнавчу експертизу та опублікувало список релігійних організацій, що мають упродовж трьох місяців внести зміни до статуту та перейменуватися на «Парафії Російської православної церкви в Україні». До списку ввійшло більше 10 тисяч релігійних організацій, монастирів, духовних та навчальних центрів. Ще близько 2 тисяч парафій Московського патріархату залишилося на окупованих Російською Федерацією територіях в Криму та ОРДЛО. Законом встановлено, що реєстрацію тих релігійної організації, які упродовж трьох місяців не внесуть відповідні зміни в статут, буде скасовано.

Ті парафії УЦ МП, які не перереєструються відповідно до вимог закону, випадуть із юридичного поля і отримають чимало проблем. Із такими громадами будуть припинені всі цивільно-правові договори, розірвані оренди землі, приміщень, майна, газу та електрики, будуть заморожені банківські рахунки та стануть недоступні інші операції та юридичні правочини.

Хоча в церковних колах УПЦ Московського патріархату не панікують, не бояться нововведень і не збираються змінювати церкву. По наявній і перевіреній інформації, священики УПЦ МП доводять прихожанам інформацію про те, що до влади в Україні прийшли «біси і Антихристи», які почали гоніння на істинну православну церкву. Що наближається кінець світу і скоро страшний суд, тому «живій церкві» треба пристосовуватися до нових умов – жити без банків, благ цивілізації та відмежовуватися від мирських спокус, за якими стоїть Сатана.

Таким чином, існує ймовірність, що  УПЦ МП – перейде за межі правового поля і буде функціонувати як релігійна організація в Середньовічні часи. Як мінімум, до такого сценарію своїх прихожан готують деякі парафії УПЦ МП.

На 3 лютого 2019 року, заплановано проведення інтронізації (урочисте богослужіння, під час якого здійснюється зведення новообраного  митрополита ПЦУ Епіфанія на Київську кафедру). Відразу по завершенні, має відбутись засідання Священного Синоду ПЦУ, на якому мають бути сформовані керівні органи новоствореної церкви. Очікується, що на цьому етапі буде затверджено і план дій, про залучення до ПЦУ релігійних громад УПЦ МП.

Тому інтронізація Епіфанія може пришвидшити процес об’єднання церков, особливо в Центральній та Західній Україні.