Розведення сил на Донбасі: ілюзії та реальність

Після досягнення домовленостей про розмежування сил біля Станиці-Луганської, Золотого та Петрівського українська влада оголосила, що має намір продовжити цей процес вздовж всієї лінії розмежування. Розведення сил дозволить зменшити жертви серед військових та цивільних, спростити перетин лінії розмежування та розмінувати демілітаризовані зони. Однак через ризики для українських військових та мешканців прифронтових поселень розведення сил найімовірніше обмежиться ділянками біля КПВВ та локаціями, які не мають важливого стратегічного значення для ворогуючих сторін.

 

Суть розведення

Розведення сил на Донбасі – чергова ціль мирного процесу, яку важко досягти на практиці. Регулярні порушення перемир’я показали, що швидко забезпечити демілітаризацію всієї лінії розмежування не вдасться.

У вересні 2016 р. сторони домовилися здійснити першу спробу локального розведення сил. Тоді було ухвалено рамкове рішення Тристоронньої контактної групи (ТКГ), яке передбачало розведення сил і засобів на трьох ділянках – біля Станиці-Луганської, Золотого та Петрівського. Розведення містило такі деталі:

  1. Розведення сил здійснюється за умови дотримання режиму припинення вогню на певній ділянці впродовж 7 днів, підтвердженого Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ (СММ ОБСЄ);
  2. Розведення сил здійснюється обома сторонами дзеркально на відстань 1 км від лінії розмежування;
  3. Розведення складається з двох етапів: відведення військ та демонтаж оборонних укріплень.

Тоді була спроба забезпечити  розведення сил на окремих ділянках. Українські війська відійшли від Золотого та Петрівського, однак процес не був завершений через те, що бойовики не дотримувалися дзеркального принципу. Крім того, розведення сил так і не розпочалося біля Станиці Луганської через постійні порушення перемир’я.

Прихід Володимира Зеленського до влади активізував новий раунд переговорів про розведення сил. У червні 2019 р. в рамках ТКГ була досягнута нова домовленість про розведення сил біля Станиці-Луганської. Після дотримання семиденного перемир’я сторони відійшли від лінії розмежування на цій ділянці, однак процес розведення досі незавершений, оскільки бойовики «ЛНР» все ще не демонтували свої оборонні споруди. У жовтні 2019 р. була досягнута домовленість про розведення сил біля Золотого та Петрівського, однак процес вже вдруге відклався через недотримання режиму припинення вогню.

Українська влада оголосила, що планує здійснити розведення сил вздовж всієї лінії розмежування. У жовтні 2019 р. Генеральний Штаб України підготував попередній план подальшого розведення сил. Відповідно до цього плану, повністю демілітаризованими з українського боку можуть стати такі населені пункти як Широкине, Піски, Світлодарськ, деякі поселення пропонують частково демілітаризувати, в тому числі Зайцеве і Старогнатівку.

Переваги розведення сил

  1. Зменшення бойових втрат та жертв серед цивільного населення. Якщо демілітаризація на цих ділянках буде виконана належним чином, це дозволить встановити локальне перемир’я. У свою чергу, ефективне перемир’я дасть змогу уникнути нових жертв як серед українських військових, так і серед цивільного населення на цих ділянках.
  2. Спрощення перетину лінії розмежування. Розведення сил дозволить побудувати новий міст біля КПВВ «Станиця-Луганська», який поки що залишається єдиним пунктом сполучення між частиною Луганської області, контрольованою українськими військами, та територією, захопленою «ЛНР». Крім того, розведення сил біля «Золотого» може сприяти відновленню роботи другого КПВВ у Луганській області. Ці заходи мають на меті полегшити життя мешканців ОРДЛО, які регулярно їздять на підконтрольну територію для отримання пенсій чи в сімейних цілях.
  3. Розмінування окремих ділянок. Донбас став одним з найбільш замінованих регіонів світу. За даними Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, за період збройного конфлікту від мін та вибухонебезпечних залишків війни загинули щонайменше 977 цивільних осіб, 1528 були поранені. Розведення сил дасть змогу міжнародним гуманітарним організаціям провести розмінування на демілітаризованих ділянках з метою зменшення жертв серед мешканців прифронтових поселень.

Ризики розведення сил

  1. Витрати на спорудження нових укріплених районів. Розведення сил передбачає, що українські військові мають демонтувати добре укріплені райони та збудувати нові захисні споруди в чистому полі. Це викликало невдоволення частини українських військовослужбовців, оскільки відповідні заходи потребуватимуть значного часу та чималих ресурсів.
  2. Захоплення противником вигідних позицій. Відсутні гарантії того, що бойовики не спробують зайняті бойові позиції, з яких відійшли українські війська. За таких умов бойовики отримають локальну військову перевагу, яка дасть їм змогу залякувати українських військових та місцеве населення.
  3. Протистояння між силовим блоком та добровольчими батальйонами. Спроба розвести сили біля Золотого вже спровокувала сутички між українською поліцією та членами Національного корпусу, лідер якого Андрій Білецький заявив, що добровольчі батальйони займуть селище в разі виведення Збройних Сил України. Це загрожує втратою координації оборонних дій між ЗСУ та іншими військовими формуваннями.
  4. Особиста небезпека для багатьох мешканців прифронтових поселень. Жителі прифронтових населених пунктів з проукраїнськими поглядами побоюються, що відведення українських військ спричинить проникнення диверсійно-розвідувальних груп у «сіру зону». Якщо поліція та Національна гвардія України не зможуть гарантувати безпеку цих мешканців, це може спричинити нову хвилю внутрішнього переміщення.

Що далі?

Якщо процес розведення сил продовжиться, то він матиме виключно локальний характер. Розведення найімовірніше обмежиться ділянками біля КПВВ та локацій, які не мають важливого стратегічного значення для обох сторін. Натомість розведення сил біля Широкиного, Мар’їнки, Авдіївки, Горлівки та інших стратегічно важливих населених пунктів навряд чи можливе без сталого перемир’я, яке в умовах недовіри між ворогуючими сторонами можуть гарантувати лише миротворці.