Політична конкуренція за Київ: аналіз 5 груп впливу у партії «Слуга народу»

 

В команді Зеленського загострюється боротьба за контроль над Києвом, який у 2019 році мав рекордний бюджет в понад 58 мільярдів гривень (в планах на 2020 рік бюджет запланований на 65 мільярдів). Контроль над київськими комунальними підприємствами (метрополітен, реклама, транспорт, парковки, будівництво будинків, доріг і мостів, благоустрій територій, ремонт приміщень, закупівлі і дозволи тощо) щорічно дають корумпованим чиновникам сотні мільйонів доларів тіньових прибутків.

Окрім чисто комерційного інтересу, Офіс президента зацікавлений у політичному контролі над Києвом, тому що столиця – це політична ворота в Україну. Саме в Києві завжди стартували політичні революції і найбільші протести проти влади. Тому лояльна місцева влада є запорукою політичної стабільності парламенту та уряду. Мер Києва і міська адміністрація надають дозволи для протестів, київська міська влада має у своєму розпорядженні ключові інфраструктурні об’єкти та приміщення, а також обслуговує в цілому центральні органи влади.

В оточенні Зеленського за контроль над Києвом змагається 5 груп впливу, які мають абсолютні різні мотиви та порядок денний.

 

1 група від «Коломойського-Богдана» просуває на посаду голови КМДА голову гуманітарного комітету парламенту Олександра Ткаченка (екс-медіа менеджер каналу 1+1 олігарха Коломойського). В столиці на них працює відомий забудовник «Saga group» Андрій Вавриш, який хоче прибрати під свій контроль будівельний бізнес Вадима Столара «Київміськбуд» та Максима Микитася «УКРБУД» (по обом ведуться кримінальні розслідування). Група Коломойського-Богдана ще з серпня ініціювала велику війну проти Кличка, яка поки що далі звільнення Кличка із посади Голови КМДА не зайшла. Олександр Ткаченко активно комунікує із західними дипломатами, створив міжфракційне утворення «Новий Київ» та був драйвером розробки нового закону про Київ. При цьому, Богдан при підтримці юриста Андрія Портнова активно тероризує Кличка і його найближче оточення кримінальними справами по лінії НАБУ і Державного бюро розслідувань. Також антикорупційні органи активно пресингують іншого партнера Віталія Кличка – Артура Палатного, який володіє найбільшим медіа ресурсом UKR.NET та мережею нелегальних стрип-клубів та гральних бізнесів. Групі «Богдана-Ткаченка» симпатизує заступники Керівника офісу Кирило Тимошенко, Юрій Костюк та Андрій Смирнов.

2 група «Квартал» на чолі із Сергієм Шефіром бачить в мерах Києва коміка Євгена Кошового, а на голову КМДА Андрія Пальчевського, який може і зіграти роль технічного кандидата проти Кличка. Ця група виступає за те, щоб поки по Києву не робити різких кроків і не наживати собі в лиці Кличка ворога. І що київську владу треба перезавантажити після виборів в Київраду весною чи осінню 2020 року. По наявній інформації, саме завдяки Шефіру, і призупинилося призначення на посаду Голови КМДА Олександра Ткаченка, який майже два місяці тому подав Е-декларацію на посаду Голови КМДА. Саме Шефір і Єрмак наполягали на тому, що Ткаченко токсична фігура, яка буде шкодити іміджу Президента і свідчитиме про зв’язок із Коломойським. Із Шефіром найтісніше співпрацює перший заступник керівника офісу Сергій Трофімов та «запорізька команда».

 

3 групу впливу очолює тандем «Андрій Єрмак-Тимур Міндіч», які лобіюють в київську владу депутата Миколу Тищенка (власник ресторанів, має спільний бізнес із родиною ) та ресторатора Гаріка Корогодського. Група «Єрмака-Міндіча» зацікавлена в співпраці із Кличком в Києві, який має поділитися тіньовим бізнесом та призначити нових заступників і нових керівників найбільш прибуткових підприємств. Мова йде про нелегальні гральні заклади, парковки, стрип-клуби, контроль над прибутковими комунальними підприємствами, такими як Метрополітен, Київський пасажирський транспорт, Канал «Київ», «КиївміськБуд», «КиївАвтодор» та багато інших. Окрім міжнародних питань, Андрій Єрмак має інтереси у торгівлі. Цікаво, що ще до появи в офіційній владі, Єрмак в якості адвоката захищав власників дрібних ларьків та магазинів (дрібні хаотичні торгові точки називають «МАФ»).

 

4 групу складають ліберали «Гончарук, Нефедов і Абромавічус», які проштовхують на Київ ресторатора і колишнього очільника партії «Самопоміч» в Києві – Сергія Гусовського. Цю ліберальну тусовку підтримує Віктор Пінчук та особливо чеський інвест-банкір Томаш Фіала, який має великий інтерес до ринку нерухомості в Києві. Тому Фіала переслідує свій прагматичний бізнесовий інтерес, підтримуючи Гусовського, який має відверто слабкі позиції та імідж провального координатора фракції «Самопоміч» в Київраді. Навколо Гусовського гуртуються вихідці із Київської «Самопомочі», актив Гончарука по лінії BRDO та люди міністра Арсена Авакова (раніше це був проект «Люди важливі»). Ліберали при підтримці Авакова хочуть отримати свої квоти у Києві та по столичних районних адміністраціях, щоб створити із Києва в майбутньому свій базовий електоральний регіон. Ліберальна група розуміє, що після відставки з уряду Гончарука, вони втратять посади, а тому потрібно створювати фундамент нового політичного проекту вже тепер.

5 групу інтересів почав активно створювати новий керівник партії Олександр Корнієнко. На правах партійного організатора і лідера партії він має свою стратегію щодо Києва (Корнієнко хоче делегувати своїх людей в депутати Київради і в столичні райони). І потенційно, під час створення районних і міських партійних організацій «Слуги народу», Корнієнко ввійде в політичне зіткнення із іншими більш сильнішими гравцями. Поки що, одним із найголовніших політичних союзників Корнієнка є акціонер Слуги народу Ілля Павлюк. Із Корнієнком активно комунікує і ображений на Богдана спікер парламенту Дмитро Разумков та декілька депутатів парламенту, які потрапили у список партії по рекомендації Корнієнка. Корнієнко буде відповідати за місцеві вибори, у тому числі в Києві, а тому також до його думки і кадрових пропозицій будуть змушені прислухатися інші акціонери «Слуги народу».

Варто додати, що всі чотири групи виступають проти призначення Олександра Ткаченка із орбіти Коломойського на посаду Голови КМДА. Противники Богдана і Ткаченка переконують Зеленського в тому, що Ткаченко через свою некомпетентність провалить зимово-опалювальний період в Києві. І через це рейтинги Президента і партії «Слуга народу» проваляться напередодні місцевих виборів. По-друге, вони вважають, що призначення Ткаченка головою КМДА – ще один сигнал західним кредиторам про вплив на Зеленського олігарха Коломойського. Тому всі радять президенту триматися від Ткаченка подалі, поки не буде досягнута нова домовленість із МВФ. Ще однією лініє конфлікту між групами впливу є боротьба за призначення голів партійних організацій і районних державних адміністрацій в Києві, які скоріше за все, будуть поділені за квотним принципом.