Конфліктні лінії українських олігархів напередодні відкриття нового політичного сезону

Після парламентських виборів між українськими олігархами почали стрімко наростати політичні та економічні протиріччя. Відсутність єдиного арбітра серед олігархів та слабкість Президента Зеленського поступово занурюють країну в хаос олігархічної боротьби за ресурси. Ігор Коломойський, Віктор Пінчук та Арсен Аваков найкраще представлені у структурах нової влади та у парламенті. Відтак, ці бізнесмени можуть використовувати свої можливості у боротьбі із Ахметовим, Фірташем, Порошенком та Медведчуком.  

Коломойський VS Ахметов: війна за дешеву електроенергію

Ахметов та Коломойський являються давніми бізнес-партнерами і навіть мають спільні бізнеси в сфері нафто-газо видобування. Однак, у сфері металургії між цими олігархами завжди існувала конкуренція. Коломойський володіє Нікопольським та Запорізьким феросплавними заводами, які є дуже енергозатратними підприємствами. В результаті запровадження вільного ринку на електроенергію, ціни на електроенергію для промислових підприємств виростуть як мінімум на 20% (збитки Коломойського в рік будуть складати не менше 1,5 мільярди гривень). Для Коломойського єдиним виходом із ситуації став тиск на ДТЕК Ахметова, чиї підприємства виробляють 22-23% від всієї електроенергії в Україні. Коломойський наприкінці липня привіз в Київ на страйк металургів із своїх підприємств, які регулярно проводять акції протесту проти Ахметова та Національної комісії регулювання цін на електроенергію. Війна між Коломойським та Ахметовим за дешеву електроенергію продовжиться після формування нового уряду. Якщо Коломойському вдасться забрати під свій контроль економічний блок в уряді Зеленського, то тоді Ахметова чекають проблеми. Як мінімум, ДТЕК буде змушений створити пільгові умови для промисловості Коломойського. Також Коломойський залишається головним лобістом блокади Донбасу, щоб Ахметов не отримував вугілля із Росії та ОРДЛО на ДТЕК.

Медведчук VS Ахметов: війна за вугілля і політичний вплив на Донбасі

Жорстка конфронтація між Ахметовим та Медведчуком розпочалася ще в жовтні 2018 року, коли Ахметова включили в санкційний список Кремля. Латентна політична конкуренція закінчилася розпадом Опозиційного блоку на дві групи впливу: групу Ахметова (Опозиційний блок) та групу Медведчука («За життя»). Обидві проросійські групи пішли окремо на президентські та парламентські вибори, за результатами яких Медведчук виявився успішнішим і є представленим в парламенті другою по величині фракцією «За життя». Нині Медведчук докладає чимало зусиль, щоб створити проблеми енергогенеруючому бізнесу Ахметова, який купує вугілля в Росії та окупованому Донбасу для компанії «ДТЕК». Медведчук активно лобіює в Кремлі обмеження і заборону поставок вугілля в Україну з Росії, щоб теплові енергетичні станції Ахметова переходили на газ. Це призведе до збільшення прибутків для «Газпрому», оскільки Україна буде змушена купувати більше російського газу. По-друге, перехід на газ призведе до збільшення ціни на тепло і гарячу воду для населення. На даний момент, Медведчук вже пролобіював заборону поставки російського вугілля на Луганську ТЕС, яка належить Ахметову. З 1 серпня Луганська ТЕС перейшла на спалення природного газу, що призведе до збільшення тарифів.

 

Коломойський VS Порошенко: прагнення помсти

Ігор Коломойський та юрист Андрій Портнов прагнуть політичної помсти, вони є головними ідейними натхненниками кримінального переслідування проти Петра Порошенка. Для Коломойського важливо притягнути Порошенка до кримінальної відповідальності, і за можливості – поділити із іншими олігархами активи Порошенка. Чимало експертів вважає, що кондитерський бізнес у Порошенка буде важко забрати, оскільки він офіційно оформлений, в тому числі із залученням закордонних компаній. Неформальна політична боротьба буде розгорнута за тіньові активи Порошенка – в сфері нафто та газодобування, а також щодо доходів від формули Роттердам + і фінансових операцій з продажу Ленінської кузні. Із високою ймовірністю, після відставки Луценка і встановлення новою владою повного контролю над антикорупційними органами, тиск на Порошенка посилиться. Це значить, що в умовах монокоаліції «Слуга народу», Петру Порошенку буде дуже важко знайти союзників і захищати себе в парламенті.

Коломойський VS Медведчук: війна за дизель, бензин та скраплений газ

За часів президентства Петра Порошенка, Віктор Медведчук перетворився на одного із найпотужніших гравців на ринку дизелю, скрапленого газу та бензину. Віктор Медведчук – прямий конкурент Ігоря Коломойського і його групи «УКРНАФТА». Віктор Медведчук через швейцарські прокладки створив свою дилерську мережу заправок «GLUSCO», в яку в 2014-2015 ввійшов російський бізнес TNK і LUKOIL. Група GLUSCO контролює за різними оцінками експертів, майже 25% всього паливного ринку в Україні. До цього треба додати ще нелегальні заправки, на яких продається нелегальний російський і білоруський бензин та дизель, а також різні концентрати із авіаційного палива. Тому в Коломойського є ряд серйозних причин, чому потрібно атакувати Медведчука і його бізнес, а також вводити обмеження та санкції для російських поставок енергоносіїв. Юристи Коломойського наразі працюють на тим, як створити спеціальні умови для «УКРНАФТИ» і обмежити поставки російського та білоруського палива, і скрапленого газу, яким оперує Медведчук. Фактично, це передбачає формування монополії під Коломойського. Медведчук активно захищається від нападів Коломойського, і намагається активно залучитися підтримкою російських патронів та західних лобістів, які працюють проти Коломойського. В якості превентивного кроку з метою захисту свого бізнесу, Медведчук вже перереєстрував частину свого бізнесу в Білорусь.

Коломойський VS Аваков: боротьба за вплив на Президента Зеленського

Після парламентських виборів між Ігорем Коломойським та міністром МВС Арсеном Аваковим почали погіршуватися відносини. По-перше, Коломойський і Аваков не поділили між собою перспективне газове родовище «Дельфін» у Чорному морі. Компанія Коломойського «Укрнафтобуріння» програла конкурс компанії «Trident Acquisitions Corp», в якій реальним бенефеціаром вважається Міністр МВС Арсен Аваков (формальним керівником компанії-переможця є колишній депутат російської Думи – Ілля Пономарьов, який вважається політичним клієнтом Арсена Авакова). По-друге, декілька тижнів тому в програмі Радіо Свободи «Схеми» вийшов резонансний сюжет журналіста Ткача про таємні зустрічі олігарха Пінчука, Гройсмана і Авакова (Коломойський давно співпрацює із Ткачем і надає йому унікальні інтерв’ю та інші інсайди). Паралельно, на каналі 1+1 вийшло декілька гострих сюжетів в сторону Авакова. По-третє, Олександр Дубінський (член команди Коломойського) атакував в ЗМІ майбутнього керівника фракції Давіда Арахамію (лідер неформальної групи Авакова в «Слуга народу»). Зокрема, група Коломойського почала критикувати групу Авакова за те, що Арахамія буде куратором корупційних схем в земельному кадастрі. Свіже загострення між Аваковим і Коломойським відбувся під час візиту Президента Зеленського в Житомирську область, де президент звинуватив в бурштиновій корупції і закликав до звільнення із посади керівника обласної поліції – В’ячеслава Печененка (пан Печененко входить в орбіту впливу Авакова). Новий очільник Житомирської області – Віталій Бунечко входить в орбіту впливу групи «Приват».

Стратегія Пінчука і боротьба за спадщину Фірташа

Віктор Пінчук поки що не має відкритих конфліктів із олігархами. Стара бізнесова війна і суди із Коломойським вже залишилися позаду (принаймні поки Коломойський не висуває нових претензій). Тепер Пінчук працює по старій стратегії – мінімум конфліктів, максимум прагматизму із владою. Пінчук вибудував непогані зв’язки із новою Адміністрацією Зеленського, довірена особа олігарха – пан Володимир Бородянський нині працює помічником Президента з питань медіа та гуманітарної політики. Пінчук і Кучма займає дуже активну роль в рамках переговорного процесу з Росією, що в результаті збільшує апаратну вагу Пінчука в порівнянні із іншими олігархами. Крім того, Пінчук має власне депутатське представництво у всіх парламентських фракціях, що дає йому змогу дуже тонко розуміти внутрішню політичну ситуацію та відчувати баланс сил. За власними підрахунками, на Пінчука в парламенті буде орієнтуватися близько 15-20 депутатів із різних фракцій – «Слуга народу», «ЄС», «Голос», «Батьківщина» і «За життя». Однією із найбільш цікавих тенденцій буде боротьба за спадщину Дмитра Фірташа, на яку претендують Коломойський та Пінчук.