Питання Донбасу на виборах Президента України 2019

Конфлікт на Донбасі є однією з найбільших проблем для українського суспільства та перебуває серед пріоритетних питань на виборах Президента України 2019. При цьому різні кандидати у Президенти приділяють різну увагу питанню Донбасу. Тим не менш, аналіз виборчих програм основних кандидатів дозволяє відзначити, що до популярних мирних пропозицій належать Будапештський формат переговорів, миротворча місія ООН з широким мандатом і доступом до українсько-російського кордону, підтримка санкційних, політичних та дипломатичних інструментів деокупації тощо. Водночас більшість кандидатів уникають згадки про особливий статус Донбасу, амністію, зміни до Конституції України та інші непопулярні положення Мінських угод.

 

Згідно різних соціологічних опитувань, конфлікт на Донбасі перебуває серед найбільших проблем, які турбують українське суспільство. Конфлікт на Донбасі сприймається на одному рівні з такими проблемами, як низький рівень життя, високі комунальні тарифи, корупція та зростання цін. Однак конфлікт є набагато чутливішою темою для громадян, які проживають на Донбасі чи в прилеглих областях, а також українських військовослужбовців та їхніх родичів.

Як наслідок, питання на Донбасі знайшло своє відображення на виборах Президента України. При цьому основні кандидати у своїх виборчих програмах приділяють різну увагу конфлікту на Донбасі: це належить до пріоритетних питань Юлії Тимошенко, Петра Порошенка та Юрія Бойка; Анатолій Гриценко приділяє Донбасу посередню увагу; у Володимира Зеленського та Олега Ляшка це питання перебуває на периферії виборчих програм.

Крім того, серед кандидатів існують певні розходження щодо шляхів встановлення миру та відновлення суверенітету України над окремими районами Донецької та Луганської областей.

Володимир Зеленський

Рейтинг 24,7%

Мінські угоди Зеленський переконаний, що Мінські угоди не працюють. Кандидат виступає за «великі Мінські домовленості» із залученням більшої кількості партнерів.
Реінтеграція Донбасу Зеленський вважає, що потрібно передусім припинити бойові дії.
Миротворча місія ООН
Переговори Переговори у Будапештському форматі, з ЄС та прямі переговори з Володимиром Путіним
Санкції
Крим Немає згадки в офіційній програмі, поодинокі згадки в ЗМІ
Військові альянси Рух до НАТО та «інших безпекових об’єднань»

Юлія Тимошенко

Рейтинг 18,3%

Мінські угоди Мінські угоди та переговори з лідерами самопроголошених республік – це «пастка» для України.
Реінтеграція Донбасу Реінтеграція Донбасу можлива лише за умов відновлення миру і української влади на окупованих територіях та повернення внутрішньо переміщених осіб. Крім того, Тимошенко виступає за програму реінтеграції Донбасу, яка буде альтернативою Мінському процесу і суть якої полягає в тому, щоб «зруйнувати стіну страху, нерозуміння і ненависті, яка штучно зводиться між Україною і окупованими територіями». Вона також пропонує створення Міжнародного фонду відновлення та розвитку Донбасу.
Миротворча місія ООН Миротворча місія ООН повинна бути розташована на державному кордоні між Україною та Росією. Ця місія повинна сприяти виведенню іноземних військ і збройних формувань із окупованого Донбасу, поверненню внутрішньо переміщених осіб на свою землю та відновленню української влади на окупованих територіях.
Переговори Переговори у форматі «Будапешт плюс» (США, Велика Британія, Росія, Франція, Китай, Німеччина, ЄС)
Санкції Посилення міжнародних санкцій проти Росії
Крим Згадка в офіційній програмі, регулярні згадки в ЗМІ
Військові альянси Вступ до НАТО

Петро Порошенко

Рейтинг 16,8%

Мінські угоди Порошенко вважає, що Мінські угоди дозволили зупинити активну фазу російської агресії, добитися санкцій проти Росії та виграти час для зміцнення обороноздатності. Президент переконаний, що тільки миротворці можуть забезпечити виконання безпекових положень Мінських угод.
Реінтеграція Донбасу Повернення Донбасу і Криму політико-дипломатичним шляхом, використовуючи санкції та міжнародну місію ООН
Миротворча місія ООН Підтримує розгортання миротворчої місії ООН з широким мандатом, який має поширюватися на всю окупованому територію, включаючи українсько-російський кордон, та передбачати виведення російських військ.
Переговори
Санкції Порошенко вважає санкції проти Росії одним з механізмів деокупації Донбасу та Криму.
Крим Згадка в офіційній програмі, регулярні згадки в ЗМІ
Військові альянси Вступ до НАТО; отримання Плану дій щодо членства в НАТО в 2023 р.

Анатолій Гриценко

Рейтинг 10,3%

Мінські угоди Мінські угоди за своєю суттю нікчемні. Однак замість скасування Мінських угод, Гриценко вважає, що потрібно запропонувати мирний план «у розвиток Мінських угод», у якому будуть навіть ті пункти, які не вписуються у Мінські угоди.
Реінтеграція Донбасу Повернення окупованих територій без «особливих статусів» можливо здійснити впродовж 5-річного президентського терміну.
Миротворча місія ООН Перекриття неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону має бути першим кроком миротворців. Гриценко заявляє, що на столі у Порошенка, Путіна, Макрона, Меркель і Трампа лежить поетапний план введення миротворчої місії на Донбасі.
Переговори Гриценко вважає, що прямі переговори з Росією нічого не дадуть. Натомість, він пропонує залучення до переговорів США та ЄС як гравців, які мають політичні, фінансові та санкційні важелі впливу.
Санкції Гриценко вважає, що Україна мала би першою ввести санкції проти Росії. Він розглядає санкції як один з інструментів повернення окупованих територій.
Крим Згадка в офіційній програмі, регулярні згадки в ЗМІ
Військові альянси Вступ до НАТО

 

Юрій Бойко

Рейтинг 9,9%

Мінські угоди Бойко підтримує Мінський процес. Він вважає Мінські угоди базою для врегулювання конфлікту, хоча визнає, що потрібно вносити зміни до угод.
Реінтеграція Донбасу Бойко вважає, що реінтеграція Донбасу має відбуватися  у такій послідовності: розміщення миротворців на лінії розмежування; розведення військ; прийняття закону про особливий статусу та закону про амністію для тих, хто не скоїв тяжких злочинів; проведення місцевих виборів за українським законодавством; відновлення економічних зв’язків; відновлення контролю над українсько-російським кордоном.
Миротворча місія ООН Бойко виступає за розміщення миротворців на лінії розмежування з метою припинення збройних зіткнень.
Переговори Прямі переговори з Росією та невизнаними республіками
Санкції
Крим Немає згадки в офіційній програмі, поодинокі згадки в ЗМІ
Військові альянси Бойко виступає за позаблоковість. Крім того, він вважає, що закріплення в Конституції України курсу на НАТО суперечить Декларації про державний суверенітет та Акту проголошення незалежності України.

Олег Ляшко

Рейтинг 5,7%

Мінські угоди Ляшко вважає, що Мінські угоди – це «фактично зрада і здача національних інтересів України».
Реінтеграція Донбасу Ляшко вважає, що повернення Донбасу можливе за допомогою зміцнення обороноздатності, турботи про внутрішньо переміщених осіб і громадян, які є «заручниками окупації», та залучення російських і західних інвестиції у відбудову Донбасу.
Миротворча місія ООН Розміщення миротворчої місії ООН на українсько-російському кордоні
Переговори Ляшко заявляє, що вимагатиме виконання Будапештського меморандуму. У разі невиконання Меморандуму, кандидат погрожує відновленням статусу ядерної держави.
Санкції Кандидат підтримує санкції проти Росії, однак вважає, що вони не призводять до економічного посилення України.
Крим Немає згадки в офіційній програмі, поодинокі згадки в ЗМІ
Військові альянси Військова угода з США

На основі аналізу виборчих програм основних кандидатів у Президенти (з рейтингом понад 5%) можна виділити кілька тенденцій, які визначають питання Донбасу на цьогорічних президентських виборах.

  1. Основні кандидати відкидають військовий шлях повернення Донбасу, а заявляють про дипломатичні та політичні інструменти деокупації.
  2. Пропозиція щодо переговорів у Будапештському форматі є популярною тенденцією цьогорічної президентської кампанії. Зокрема, за такий формат переговорів виступають Володимир Зеленський, Юлія Тимошенко та Олег Ляшко.
  3. Більшість кандидатів у Президенти уникають згадки про непопулярні положення Мінських угод (особливий статус, амністія, зміни до Конституції України). Чітку позицію щодо Мінських угод демонструють лише два кандидати: Юрій Бойко виступає за виконання Україною політичних положень Мінських угод, а Анатолій Гриценко відкидає будь-який особливий статус для Донбасу.
  4. Майже всі основні кандидати (Юлія Тимошенко, Петро Порошенко, Анатолій Гриценко, Олег Ляшко) виступають за миротворчу місію ООН з широким мандатом, яка має охопити всю окуповану частину Донбасу, включаючи українсько-російський кордон. Лише Юрій Бойко пропонує розміщення миротворців на лінії розмежування.
  5. Топ-4 кандидатів у Президенти (Володимир Зеленський, Юлія Тимошенко, Петро Порошенко та Анатолій Гриценко) демонструють чітку позицію щодо вступу України до НАТО. Водночас Юрій Бойко захищає позаблоковість України, а Олег Ляшко демонструє невизначеність щодо вступу України до НАТО.
  6. Питання Криму перебуває на периферії цьогорічної президентської кампанії. Петро Порошенко, Юлія Тимошенко та Анатолій Гриценко у своїх виборчих програмах заявляють про необхідність повернення Криму, в той час як Володимир Зеленський, Юрій Бойко та Олег Ляшко згадують про півострів лише під час поодиноких виступів у ЗМІ.