Аналіз кадрових рішень в структурах влади

Головною політичною подією лютого стала відставка Андрія Богдана призначення керівником Офісу президента Андрія Єрмака. Дане кадрове рішення є результатом апаратної боротьби різних груп впливу в Офісі президента за «доступ до тіла Зеленського».

Після перемоги Єрмака ця апаратна боротьба вийде за межі Офісу президента і зачепить уряд, антикорупційні органи, місцеву владу та олігархів. Проблема полягає в тому, що раніше Андрій Богдан виступав для всіх груп впливу як баланс стримувань і противаги зі сторони широкої анти-богданівської коаліції (Єрмак, Баканов, брати Шефіри, Разумков та інші групи). Тепер же ми не бачимо, хто може збалансувати вплив вихідця із «95 кварталу» Андрія Єрмака на Зеленського. Ряд українських ЗМІ справедливо написали про те, що нині Єрмак буде відігравати роль Віце-президента, і з часом може набути могутнього впливу, як колись голова адміністрації президента Віктор Медведчук при президенті Леоніду Кучмі.

 

Що може змінитися в державній політиці після призначення Андрія Єрмака:

 

  1. Поглиблення переговорів із Росією щодо Донбасу.

Президент Зеленський переконаний, що призначення Єрмака принесе нову динаміку в переговорах з Росією щодо Донбасу. Ми маємо великі сумніви, що переговорний процес із Кремлем матиме успіх, оскільки переговорні позиції Києва і Москви дуже різні. Особливо в частині отримання доступу над неконтрольованим кордоном і змінами в Конституції в частині особливого статусу для ОРДЛО. По-друге, Єрмак вичерпав потенціал короткострокових, тактичних рішень які несуть тимчасові успіхи (повернення захоплених українських кораблів, обмін полоненими, зниження ескалації на Донбасі, проведення Нормандської зустрічі тощо). Єрмаку було дуже легко демонструвати ефективність без прив’язки до посади і при цьому, не несучи політичну відповідальність та не будучи завантаженим бюрократичною роботою.

Ми вважаємо, що зміна керівництва Офісу президента з Богдана на Єрмака, без наявності чіткої стратегії по Донбасу – не призведе до врегулювання конфлікту. Попереду Зеленського чекають складні політичні рішення по змінах до Конституції в частині надання особливого статусу для ОРДЛО. Разом з тим, Єрмак вважається ідеологом пришвидшення нормалізації економічних відносин із Росією (в частині відновлення торгівлі із Росією, прямих поставок російської нафти і газу в Україну, відновлення постачання води в окупований Крим, зняття економічної блокади з Донбасу тощо). В оточенні Зеленського є чимало проросійських голосів, які вважають, що торгівля з Росією врятує українську економіку від колапсу і компенсує втрати від Угоди про Асоціацію з ЄС. Цілком можливо, що після оновлення уряду при посередництві російського колеги Дмитра Козака – Андрій Єрмак почне вирішувати ці економічні питання.

  1. Оновлення уряду.

Андрій Єрмак є головним ініціатором перезавантаження уряду і відставки Гончарука. У своїх інтерв’ю Єрмак відкрито говорить, що він не розуміє, як Гончарук міг стати Прем’єром, і що він його не рекомендував в очільники уряду. Єрмак вже близько місяця проводить співбесіди із кандидатами на посади міністрів і керівників центральних органів виконавчої влади. По наявній інформації, Єрмак планує завести Галину Третьякову на посаду Міністра соціальної політики; забудовника Ігоря Ніконова на посаду міністра економіки і розвитку; під бізнес-партнера Олексія Резнікова відновити міністерство з питань окупованих територій і реінтеграції.

Із Єрмаком доволі тісно пов’язаний клієнт олігарха Ахметова – Віце-прем’єр-міністр  Денис Шмігаль, який нещодавно був призначений міністром з питань децентралізації і розвитку громад. До речі, пана Шмигаля вважають одним із фаворитів на посаду Прем’єр-міністра після можливої відставки Гончарука.

Також в планах Єрмака перезавантажити МЗС і звільнити Вадима Пристайка та Міністра оборони Андрія Загороднюка (в ЗМІ активно пишуть, що у Єрмака є певні інтереси на ринку озброєння і торгівлі зброєю).  Єрмак має бізнес-інтереси у сфері кіноіндустрії, і тому по його протекції за результатами скандального конкурсу керівником Державного кіно України стала Марина Кудерчук.

Одним із чутливих питань для Єрмака є тема звільнення Артема Ситника і питання продовження комунікаційного каналу із представником Трампа – Руді Джуліані. Оточення Трампа хоче звільнення директора НАБУ Артема Ситника, що відіграв важливу роль в розслідуванні Чорної книги Партії регіонів, де фігурував радник Трампа – Пол Манафорт.  Трамп називає це «змовою демократів і Посла США в Україні М.Йовановіч проти Трампа в інтересах Хіларі Клінтон».

 

  1. Перезавантаження Офісу президента і регіональних адміністрацій.

Єрмак заявив на своєму брифінгу, що не буде змінювати команду заступників. Однак, в офісу президента говорять про те, що Єрмак планує звільнити як мінімум три заступники Богдана і вже шукає людей. Єрмак на першій нараді анонсував програму кадрового резерву для офісу президента, щоб залучити нових і амбітних молодих управлінців в Офіс президента. Ще будучи помічником президента із зовнішньополітичних питань, Єрмак рекомендував Зеленському Голів Луганської, Донецької, Миколаївської і Запорізької обласних адміністрацій. В планах Єрмака наразі головна ціль – забрати собі Одеську область і призначити Голову Київської державної адміністрації. Що стосується Києва, то тут дві кандидатури – забудовник Ігор Ніконов (партнер мера Віталія Кличко) і ведучий Андрій Пальчевський. Крім того, люди Єрмака вже і тепер тісно інтегровані у столичну владу в Києві – це Максим Бойко і Олексій Кулеба, які будуть відповідати за дозволи на будівництво і благоустрій Києва (найбільш корумповані напрями роботи в КМДА).

Новий керівник Офісу президента анонсував на своєму брифінгу, що він хоче переглянути і посилити регіональну політику Офісу президента, особливо в контексті підготовки «Слуги народу» до майбутніх місцевих виборів. Бажання Єрмака впливати на регіональну політику і партійне будівництво може призвести до конфліктів із Олександром Корнієнком, формальним лідером проекту «Слуга народу».

 

  1. Збільшення неформальної політики та ролі олігархів в структурах влади.

Єрмака називають прихильником ведення неформальної політики, без зайвого галасу і публічної політики і консультацій із всіма стейкхолдерами, як це прийнято в демократичних країнах. Сам Єрмак в своїх публічних інтервю відкрито відзначає, що має робочі контакти із ключовими українськими олігархами – Коломойським, Ахметовим, Пінчуком, Фірташем та іншими крупними бізнесменами.

Варто також відзначити і доволі стратегічний компонент у призначенні Єрмака. В політичних колах доволі поширена інформація про те, що Єрмак може бути політичним спадкоємцем Зеленського на наступних президентських виборах (Єрмак дипломат, не має сім’ї, і може посвятити себе повністю політиці). Зеленський постійно говорить, що він прийшов на один строк, а тому в його команді вже тепер говорять про пошук наступника, серед яких називають Разумкова і Єрмака. Тому з точки зору внутрішньополітичної конкуренції, варто очікувати загострення боротьби між Разумковим і Єрмаком за статус політичного наступника Зеленського. І скоріше за все, в цій боротьбі виграє Єрмак, як представник клану «95 кварталу».

Також Єрмак ще напередодні свого призначення розгорнув активну співпрацю із лідерами громадської думки, експертами і ЗМІ. Чимало провідних політологів і експертів перебувають на зарплаті у Єрмака, і просувають його політичний порядок денний в ЗМІ та інших каналах донесення інформації.