“Дім демократії” провів уроки про захист дітей в умовах збройного конфлікту для дітей Донбасу

Уроки про захист дітей в умовах збройного конфлікту пройшли в школах Краматорська, Слов’янска, Дружківки та Костянтиновки і відбулися в рамках проекту «Захист прав дитини в умовах збройного конфлікту на Сході України».

Вже п’ять років Україна страждає від збройних конфліктів. За даними Управління Верховного комісара з прав людини (УВКПЧ) це забрало близько 13 000 життів і постраждало близько 30 000 людей. Конфлікт на сході України також супроводжується грубими порушеннями прав людини.

У кожному збройному конфлікті діти належать до найбільш уразливих груп, права та потреби яких часто нехтуються. Зокрема, УВКПЧ підрахувало, що щонайменше 147 дітей загинули внаслідок збройних бойових дій на сході України з квітня 2014 року по листопад 2018 року. Більше того, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) повідомив, що близько 500 000 дітей, які проживають у конфліктних ситуаціях райони вкрай потребують захисту та гуманітарної допомоги, включаючи доступ до чистої питної води, безпечне середовище навчання, якісну медичну допомогу та психосоціальну підтримку. Ця ситуація є особливо важкою для дітей, які проживають у 20 км від лінії зв’язку, де обстріли та зараження мінами становлять смертельну загрозу. Крім того, збройні бойові дії мали руйнівний вплив на місцеву середню освіту – близько 750 шкіл були пошкоджені або закриті з міркувань війни; Хлопчики та дівчата змушені вчитися в мілітаризованих умовах серед мінливих боїв, мін та вибухонебезпечних залишків війни (ERW).

Українські фахівці із захисту дітей відзначають, що збройний конфлікт загострював проблеми прав дітей, які існували на Донбасі раніше. Окрім відсутності консолідованого законодавства про захист дітей, правозахисники зафіксували 85 випадків вербування та використання дітей в умовах ведення війни в недержавних контрольованих районах та 10 випадків у контрольованих урядом районах (це порушення означає військові злочини). Більше того, багатьом дітям загрожує небезпека під час відвідування шкіл через їх близькість до військових установок, що робить такі школи потенційними військовими цілями (заборона розміщувати війська та військову техніку в густонаселених районах). І останнє, але не менш важливе місце, деякі школярки займалися сексуальною роботою, зазнавали сексуальних нападів солдатів та інших форм сексуального та ґендерного насильства.

Таким чином, права дітей у постраждалих від конфлікту районах є чутливою та недооціненою проблемою на всіх рівнях українського суспільства – на державному, суспільному та низовому рівнях.

У зв’язку з цим необхідно підвищити обізнаність дітей на Донбасі про їхні права та безпеку, щоб вони могли легше виявити порушення та мати можливість звертатися за допомогою до компетентних органів чи адвокатів.

Мета проекту – підвищити обізнаність школярів на Донбасі про їх правовий захист та безпеку у збройних конфліктах.